Sztych jako replika

Awatar użytkownika
Ralf
Vetomaniak

Sztych jako replika

Postautor: Ralf » 2010-12-20, 14:33

Nie do konca rozumiem dzialanie nowych sztychów - jako repliki. Moze ktos to prostym, przykladami popartym jezykiem objasnic?

Tekst ESSE
"
Obiecałem Wam również na samym początku co nieco o sztychach. Jak wiecie z poprzedniego tekstu - zagranie sztychu jest od teraz repliką. Od razu nasuwającym się pytaniem jest „dlaczego, przecież było dobrze!”. Właśnie problem polega na tym, że nie było dobrze ;) Sztychy były tak czy siak zagrywane na zasadzie repliki - np. wyzywający miał prawo do pierwszej repliki lub zagrania sztychu. Zmiana tutaj jest czysto kosmetyczna - jedyną różnicą jest możliwość zagrania Kontry na sztych i odrzucenia go. Dodajmy, że nie będzie problemu przy użyciu repliki samego sztychu - pierwszą R zagrywamy w pojedynku i jest to nasz bonus do szabli i jednocześnie mamy R na własne zagranie sztychu - i tutaj np. odrzucamy Obronę Fintą (jednym z nowych sztychów). Dzięki temu znika również problem „co się stanie jak mój sztych zostanie odrzucony”. Bonus do szabli zostaje, ponieważ był repliką. Tak samo odrzucenie innej karty. Natomiast jeśli w ramach R na mój sztych zagrane zostanie Veto / Kontra / Przeciwtempo - nie będę miał możliwości wykonać mojej repliki polegającej na odrzuceniu sztychu przeciwnika. W końcu jasne i klarowne :)
KONIEC CYTATU

Dla mnie to nie jest jasne i klarowne

Dla przyiładu
Pojedynek - GRacz wyzywający - sztych ( np cięcie ponad zasłona - +4 , bez zadnych replik)
Gracz nr 2 - kontra

Jak rozumiem szych odpada, nie daje bonusa do szabli? No bo jezeli nie to jaki sens ma zagrywanie tej kontry ?

A jak mam rozumiec zdanie "..Bonus do szabli zostaje, ponieważ był repliką.."

I jak to sie ma do np przeciwtempa - Zagranie kontry na przeciwtempo - kasuje jego replikę tylko? ( czyli odrzucenie ciecia? ) czy obie - tzn bonus szabli oraz odrzucenie
Czasem czujesz ze ten świat przytłacza. Jakby trzymał mocno za pewne szlacheckie klejnoty. Jedyne co można zrobić to ograniczyć krzyki....

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Re: Sztych jako replika

Postautor: Esse » 2010-12-20, 14:42

przykład pierwszy: jak najbardziej spada bonus do szabli.

chodziło o np. na oczach postronnych, gdzie zależnie od momentu odrzucenia sztychu bonus za odznaczanie postaci będzie przyznany lub nie.

"I jak to sie ma do np przeciwtempa - Zagranie kontry na przeciwtempo - kasuje jego replikę tylko? ( czyli odrzucenie ciecia? ) czy obie - tzn bonus szabli oraz odrzucenie"
zależy w którym momencie zagrasz :) jeśli od razu po zagraniu sztychu, przed użyciem jego repliki - spadnie i bonus do szabli, a Twój sztych nie będzie podrzucony. jeśli zagrasz jako kontrę na replikę samego sztychu (co jest co najmniej dziwne :p) to wtedy Twój sztych nie zostanie odrzucony, ale bonus do szabli zostanie.

Awatar użytkownika
Pan Herbaciany
Weteran

Postautor: Pan Herbaciany » 2010-12-20, 17:41

Moment, moment. Odrzucając sztych tak naprawdę neguję replikę?

Więc nowy tekst powinien brzmieć "zaneguj replikę podczas pojedynku", a nie "odrzuć sztych"?

Alien
Sławny

Postautor: Alien » 2010-12-20, 18:25

Raczej powinien brzmieć zaneguj replikę sztychu podczas pojedynku, bo gdy odrzucasz sztych to nie wywiera on efektu (jaki to ma inaczej sens?).

Awatar użytkownika
Prezesinho
hodowca chomików

Postautor: Prezesinho » 2010-12-20, 18:47

hmm
czy ja dobrze to rozumiem Alien ?

przeciwnik zgagrywa sztych z jakas zdolnoscia np. przeciwtempo. odrzucajac przeciwtempo rowniez neguje jego zdolnosc. czyli po prostu kontra neguje caly sztych = +do szabli oraz jego zdolnosc
przychodzi baba do lekarza a lekarz tez Habsburger

Awatar użytkownika
Pan Herbaciany
Weteran

Postautor: Pan Herbaciany » 2010-12-20, 19:58

Rozumiem to tak:
Odrzucenie sztychu to odrzucenie karty, ale nie efektu będącego tekstem gry.

Czyli...
Kiedy przeciwnik zagra przy wsparciu kompanów i zaznaczy 2 postaci, a ja odrzucę sztych, to przeciwnik traci bonus do szabli wynikającego bezpośrednio z karty, ale nie traci bonusu do szabli wynikającego z zaznaczenia 2 postaci.

Tak, czy nie?

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Postautor: Esse » 2010-12-20, 20:15

@Pan Herbaciany - dokładnie tak.
chyba, że skontrujesz ten sztych od razu (Kontrą) - wtedy nie zdążysz zaznaczyć postaci, to bonusu do szabli też nie będzie :p

Awatar użytkownika
Pan Herbaciany
Weteran

Postautor: Pan Herbaciany » 2010-12-20, 22:27

Czyli pozostaje po staremu, przynajmniej dla mnie.

Skoro sztych jest repliką, to kiedy mogę stosować replikę wynikającą ze sztychu?
Tzn. Mam precyzyjne cięcie, zagrywam, ma +2 do szabli, czekam na odpowiedź przeciwnika, dopiero w tedy odrzucam dołączoną kartę do postaci przeciwnika (R sztychu)?

Mam nadzieję, że zasada jednej repliki jest nadal aktualna.

Co do już istniejących kart:
Na oczach postronnych R odznacz dowolną liczbę... tzn mogę użyć tego tekstu tylko w tedy, kiedy zagrywam sztych, a nie np. po sztychu przeciwnika jako odpowiedź?

0NCK0
Charakternik
Kontaktowanie:

Postautor: 0NCK0 » 2010-12-21, 14:12

Esse ale kłóci się to z przeciwtempem. Weźmy taką sytuację

1. Cięcie ponad zasłoną
2. Przeciwtempo
3. Referendarka
4. Replika przeciwtempa nie zadziała?? Bo Referendarki nie da się odrzucić a cięcie ponad zasłoną nie jest ostatnim zagranym cięciem.

Poza tym weźmy precyzyjne cięcie.
Ja zagrywam precyzyjne, nie po to żeby dodać sobie 2 do szabli tylko żeby odrzucić przeciwnikowi fechmistrza lub ordynke dołączoną do postaci zauważ że te karty przestają w ogóle działać.

Chyba że mogę wybrać że najpierw chce skorzystać z R sztychu a później z bonusu do szabli.

To mam jeszcze małe pytanko czy jak zagram sztych z ordynki i przeciwnik nie zanegował zdolności ordynki to on teraz wejdzie cały czy tylko jedna replika z niego czy jak?

Kiler
Weteran

Postautor: Kiler » 2010-12-21, 14:44

Esse ale kłóci się to z przeciwtempem. Weźmy taką sytuację

1. Cięcie ponad zasłoną
2. Przeciwtempo
3. Referendarka
4. Replika przeciwtempa nie zadziała?? Bo Referendarki nie da się odrzucić a cięcie ponad zasłoną nie jest ostatnim zagranym cięciem.

Zły przykład :P Przeciwtempo nie ma repliki w tekście. Zagrywasz przeciwtempo jak R i odrzucasz cięcie ponad zasłoną z biernej zdolności karty.

Poza tym weźmy precyzyjne cięcie.
Ja zagrywam precyzyjne, nie po to żeby dodać sobie 2 do szabli tylko żeby odrzucić przeciwnikowi fechmistrza lub ordynke dołączoną do postaci zauważ że te karty przestają w ogóle działać.

Chyba że mogę wybrać że najpierw chce skorzystać z R sztychu a później z bonusu do szabli.

To mam jeszcze małe pytanko czy jak zagram sztych z ordynki i przeciwnik nie zanegował zdolności ordynki to on teraz wejdzie cały czy tylko jedna replika z niego czy jak?

Dobre pytania :)
"podobno jeszcze raz będą kręcić "Nową nadzieję", zespół Maciarewicza nie zgadza sie z wersją zniszczenia Gwiazdy Smierci..."

Awatar użytkownika
Ksch
Legenda
Kontaktowanie:

Postautor: Ksch » 2010-12-21, 15:20

Dokładnie opiszę działanie wszystkich sztychów w artykule. Teraz w dwóch słowach:
Mamy kilka rodzajów sztychów, które w różny sposób dotyka zmiana na R.
1) Proste +X bez dodatków. Tu mamy R +X zanegowanie R sprawia, że sztych nie działa i nie mamy bonusu.
2) +X oraz dodatkowe działanie. Np. +X oraz odrzuć kartę dołączoną do postaci przeciwnika. Jest to jedna R. Zanegowanie R uniemożliwia otrzymanie bonusu i odrzucenie karty.
3) +X oraz dodatkowe +X za coś. Jest to jedno R, gdzie dodatkowe X możemy zdobyć poprzez poniesienie kosztu. Robimy to, o ile chcemy, po rzuceniu kontry koszt zostaje poniesiony.
4) Sztychy, które mają efekt poza pojedynkiem. Tu sprawa myślę jest prosta.

Alien
Sławny

Postautor: Alien » 2010-12-22, 01:12

Czy odrzucenie sztychu w pojedynku (np. przeciwtempem) neguje zarówno jego +x do szabli jak i zdolność specjalną, tylko jedną z części zdolności, czy może w ogóle i dlaczego?

(ja znam odpowiedź, ale myśle że to ważne pytanie na które potrzebna jest klarowna odpowiedź)

Kiler
Weteran

Postautor: Kiler » 2010-12-23, 13:44

2) +X oraz dodatkowe działanie. Np. +X oraz odrzuć kartę dołączoną do postaci przeciwnika. Jest to jedna R. Zanegowanie R uniemożliwia otrzymanie bonusu i odrzucenie karty.
3) +X oraz dodatkowe +X za coś. Jest to jedno R, gdzie dodatkowe X możemy zdobyć poprzez poniesienie kosztu. Robimy to, o ile chcemy, po rzuceniu kontry koszt zostaje poniesiony.

Znaczy np.: zagrywam w ramach repliki precyzyjne to od razu odrzucam kartę dołączoną do przeciwnika, zagrywam jako replikę fintę i odrzucam od razu wcześniejszą obronę, zagrywam przy wsparciu kompanów jako r i od razu w momencie zagrania zaznaczam kilka postaci żeby zwiększyć modyfikator itd. więc jeśli przeciwnik to skontruje to nie dostaje zarówno bonusu do szabli jak i nie odrzucę kart przeciwnikowi? Czyli generalnie sprowadza się to do tego, że R w tekście sztychów, które mają działanie w trakcie pojedynku jest zbędne?
"podobno jeszcze raz będą kręcić "Nową nadzieję", zespół Maciarewicza nie zgadza sie z wersją zniszczenia Gwiazdy Smierci..."

Awatar użytkownika
Ksch
Legenda
Kontaktowanie:

Postautor: Ksch » 2010-12-23, 20:08

Alien pisze:Czy odrzucenie sztychu w pojedynku (np. przeciwtempem) neguje zarówno jego +x do szabli jak i zdolność specjalną, tylko jedną z części zdolności, czy może w ogóle i dlaczego?

(ja znam odpowiedź, ale myśle że to ważne pytanie na które potrzebna jest klarowna odpowiedź)

Zanegowanie poprzez LV - całość - rzecz oczywista, karta w ogóle nie weszła do gry. Kontra - IMHO identycznie. Przeciwtempo jako R jest odpowiedzią odrzucającą zagrany sztych (jego AH dotyka najmocniej) i nie działa już po zejściu sztychu ze stosu, dla mnie więc również całość.

Awatar użytkownika
Prezesinho
hodowca chomików

Postautor: Prezesinho » 2010-12-23, 20:15

no dla mnie jezeli sztych jest po prostu replika to taki tekt sztychu to po prostu:
r. szabla +3. odrzuc wlasnie zagrane ciecie.
czyli lv, kontra odrzuca po prostu sztych w calosci.
no chyba ze zaraz sie okaze ze sa jeszcze jakies inne zagrania dotyczace replik....
przychodzi baba do lekarza a lekarz tez Habsburger

Wróć do „Sztychy”