Casus Koniuszego i Herburt

Niktam
Weteran

Casus Koniuszego i Herburt

Postautor: Niktam » 2012-02-08, 15:14

Ze zdumieniem przeczytałem dziś w tym wątku: viewtopic.php?f=78&t=4345 że:

ksch pisze:Koniuszy może przenosić Konie pomiędzy towarzyszami, a więc albo pomiędzy postaciami własnymi, albo pomiędzy postaciami przeciwnika. Nigdy z kompanii rywala do siebie lub na odwrót.

Zatem pójdźmy dalej. Słowo "towarzysz" nie odnosi się do postaci z mojej kompanii, tak? Więc ten pan: karta
będąc w MOJEJ kompanii, może zdjąć PRZECIWNIKOWI warchoła i zrzucić do lazaretu, bo koszt tego zagrania płacę swoją kartą a nie jego (a rzeczony warchoł nie może trafić do mojego kredensu bo to zagranie jest niedozwolone). Domyślam się "co autor miał na myśli", ale odnoszę wrażenie, że kwestia słowa "towarzysz" powinna być uściślona...
Przychodzi dwóch prawników do baru. Wyjęli z neseserów kanapki i zaczynają je jeść.
- Panowie, tu nie wolno jeść swoich kanapek – mówi barman.
Na to prawnicy popatrzyli na siebie... i zamienili się kanapkami.

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Re: Casus Koniuszego i Herburt

Postautor: Esse » 2012-02-08, 15:26

Niktam pisze:Zatem pójdźmy dalej. Słowo "towarzysz" nie odnosi się do postaci z mojej kompanii, tak? Więc ten pan: karta
będąc w MOJEJ kompanii, może zdjąć PRZECIWNIKOWI warchoła i zrzucić do lazaretu, bo koszt tego zagrania płacę swoją kartą a nie jego (a rzeczony warchoł nie może trafić do mojego kredensu bo to zagranie jest niedozwolone). Domyślam się "co autor miał na myśli", ale odnoszę wrażenie, że kwestia słowa "towarzysz" powinna być uściślona...

ale "towarzysz" jest bardzo ściśłe.
C Z > wskaż towarzysza Warchoła. Towarzyszem dla Herburta są postaci tylko i wyłącznie w Twojej kompanii.

w przypadku koniuszego - przenosi konia między postaciami, które nawzajem są dla siebie towarzyszami - nie muszą być towarzyszami dla koniuszego.

Niktam
Weteran

Postautor: Niktam » 2012-02-08, 15:51

Równie dobrze można napisać, że zwrot "towarzysza Warchoła" oznacza towarzysza postaci która ma słowo kluczowe Warchoł (np Herburt) czyli o każdą postać z kompanii Herburta, niezależnie od jej słów kluczowych. Rozumiesz Esse co mam na myśli?

W przypadku Koniuszego jego zasada mogłaby brzmieć "D Z aby przenieść Konia pomiędzy postaciami. Nie możesz przenosić koni pomiędzy różnymi graczami" i sprawa byłaby jasna. Gdyby nie pytanie Rafaella, w życiu bym nie pomyślał, żeby przenosić przeciwnikowi konie swoim koniuszym. Dlatego wolałbym jakiegoś uściślenia, bo nasz język daje czasem zbyt dużą dowolność interpretacyjną. Rozumiem, że design team robi co może, żeby wszystko było jasne i chwała całej ekipie. Zwracam tylko uwagę na kolejny przykład gdzie łatwo o niejasności, które niektórzy gracze mogą chcieć bez skrupułów wykorzystać. A ten "towarzysz" jest czasem wyjątkowo niefortunny...
Przychodzi dwóch prawników do baru. Wyjęli z neseserów kanapki i zaczynają je jeść.

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Postautor: Esse » 2012-02-08, 16:04

Niktam pisze:Równie dobrze można napisać, że zwrot "towarzysza Warchoła" oznacza towarzysza postaci która ma słowo kluczowe Warchoł (np Herburt) czyli o każdą postać z kompanii Herburta, niezależnie od jej słów kluczowych. Rozumiesz Esse co mam na myśli?

nie - to byłby towarzysz Warchoła.
gdy mowa o towarzyszu postaci - jest to postać ze swojej kompanii. zatem w przypadku koniuszego mowa o dwóch postaciach, które są dla siebie nawzajem towarzyszami.

ofc w reprincie koniuszego będzie to uściślone tak, żeby nie było żadnych wątpliwości.

Awatar użytkownika
duckingman
Sławny

Postautor: duckingman » 2012-02-08, 16:10

A co w sytuacji kiedy my mamy Herburta, a przeciwnik dowolnego warchola oraz druga postac. Wowczac ta druga postac jest towarzyszem warchola przeciwnika. Czy wtedy bedzie mozna uzyc zdolnosci Herburta przeciwko postaci przeciwnika? Wszak nie ma na karcie zapisu "towarzysza Herburta", a jedynie "towarzysza Warchola".

Haka
Weteran

Postautor: Haka » 2012-02-08, 16:21

Wskaz towarzysza dla Herburta, który jest warchołem i połóż go na wierzch kredensu, ech nie szukajcie problemu tam gdzie go nie ma:)
Przeciwko sobie budujemy nasze talie,
przeciwko sobie ustawiamy cały świat.
Nikt nie potrafi nam niczego uzasadnić.
Nikt nie wie kto jest tutaj wrogiem, a który to Twój brat,
a Ty nie możesz sie pomylić.

Awatar użytkownika
duckingman
Sławny

Postautor: duckingman » 2012-02-08, 16:23

He, he. Jezyk polski jest przewrotny :) Myslalem ze to ma byc towarzysz postaci bedacej Warcholem, a nie towarzysz bedacy Warcholem :D Teraz wszystko jest dla mnie zrozumiale. Dzieki Haka :D

I to nie jest szukanie problemow, tylko nowych komb, zeby znow sie nie okazalo ze nikt nie zauwazyl "tatarskiego" komba przez poltora roku :D

Niktam
Weteran

Postautor: Niktam » 2012-02-08, 17:38

duckingman pisze:I to nie jest szukanie problemow, tylko nowych komb, zeby znow sie nie okazalo ze nikt nie zauwazyl "tatarskiego" komba przez poltora roku :D

Bingo. Już mi się marzyło, że będę miał Herburta jako anihilatora wszelkich warchołów przeciwnika :-D

P.S.
Haka pisze:Wskaz towarzysza dla Herburta, który jest warchołem

Ale kto jest warchołem? Herburt czy towarzysz? :-P ;-)

Awatar użytkownika
Ksch
Legenda
Kontaktowanie:

Postautor: Ksch » 2012-02-08, 18:49

Haka pisze:Wskaz towarzysza dla Herburta, który jest warchołem i połóż go na wierzch kredensu, ech nie szukajcie problemu tam gdzie go nie ma:)

Dzięki Haka :mrgreen: Zamykam.

Wróć do „Krwi”