Krucjaty

Cuda Wanadii i tajemnice kolonii, sekrety przeszłości, niezwykli antagoniści i wydarzenia z pierwszych stron gazet - czyli rozmowy o świecie gry.
Artus

Krucjaty

Postautor: Artus » 2010-09-20, 14:56

Bardzo ciekawi mnie czy w świecie Wolsunga istniały krucjaty-jeśli tak to czemu?,gdzie?,
kto z kim?,kiedy?,
Czy istniały jakieś zakony jak-Zakon Płonących Mieczy(taki istnieje)
i na czym polegał ich cel (czy przetrwały?)

Gerard Heime

Re: Krucjaty

Postautor: Gerard Heime » 2010-09-22, 12:37

Jeśli dobrze pamiętam, krucjaty były, tak samo istniały zakony rycerskie, ślubujące celibat by móc jechać na jednorożcach do bitwy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie był to bój o ziemię świętą (bo jej nie ma w Wolsungu; Justus na przykład urodził się w Avalonie) tylko raczej o naturę Bogini (Ormici uważają, że Boginia jest Panią Demonów, która zdradziła Orma) i zamknięcie szlaków handlowych do Dekanu w 1107r.

Poprosiłem Garnka, by przeszukał notatki i napisał na ten temat coś więcej.

Szczur

Postautor: Szczur » 2010-09-26, 12:07

Do tego warto dodać, że dwa Zakony zostały powołane tylko w celu strzeżenia artefaktów po Justusie - istniejący obecnie w trochę innej formie Zakon Płonącego Miecza (z hobby: zwalczanie ożywieńców) oraz niesławny i ponoć nieistniejący Zakon Kielicha (s.252) - w tym drugim wypadku popkulturowi templariusze są jak najbardziej trafnym skojarzeniem.
Z dużych zakonów przetrwał jeszcze, ale w najbardziej zmienionej postaci Zakon Żelaznej Panienki - stworzony najpewniej w ramach przepychanek dualistyczno-solarystycznych. Jak wiadomo najpierw oberwał trochę od slawijczyków a potem zupełnie wyrwał się spod kontroli Świętej Pary.
Rycerze Justusa w Alfheimie nigdy nie byli zakonem i już nie istnieją (jest o tym trochę w Lyonesse).

Pozostałe zakony rycerskie które przetrwały są w chwili obecnej małe, pozbawione realnych możliwości albo głeboko-spiskowo zakonspirowane ;) Przynależność do nich to jak przynależność do klubu (i tym samym się objawia - dostępem do biblioteczki, sali spotkań i barku ;) ) albo do tajnego spisku.

W przeciwieństwie do Gerarda nie upatrywałbym przyczyny rozkwitu zakonów rycerskich w walkach z ormitami - owszem, parę mogło brać udział w obronie Justopolis (do 1385 roku) ale raczej były solarystyczne. W 1107 roku z kolei należy pamiętać o tym, że dopiero państwowość i siła wielu krajów się kształtowała - raczej nie stawiałbym na potrzebę zakonów rycerskich, rycerze mieli wtedy dużo do roboty a Ormici byli daleko (i oddzieleni Cesarstwem Wschodnim).
Tak naprawdę zakony rycerzy-paladynów potrzebne były w jednym kluczowym momencie, tym samym kiedy istniejące Zakon Płonącego Miecza i Zakon Kielicha miały swój moment chwały - trwającej 70 lat wojnie z Żałobnym Królem i jego armiami ożywieńców. Potem ich chwała raczej dogasała a niektóre zostały zniszczone/rozwiązane/zapomniane.

Gerard Heime

Postautor: Gerard Heime » 2010-09-26, 17:51

W przeciwieństwie do Gerarda nie upatrywałbym przyczyny rozkwitu zakonów rycerskich w walkach z ormitami

Nie upatruję przyczyny rozwoju zakonów rycerskich w walce z Ormitami. Nic takiego nie napisałem. Artus zapytał, czy były krucjaty: ja odpowiadam, że były i wyjaśniam ich podłoże.

Ze znanych zakonów warto wymienić jeszcze koriolski Zakon Jednorożca z Sancaballero. Mogę jedynie spekulować na temat jego przeznaczenia, ale nasuwają mi się dwie myśli: rekonwkista południowej Korioli z rąk Ormitów i walki toczone w obecnej Lemurii Koriolskiej, oraz wsparcie zbrojne Oficjum. Natomiast współcześnie siedziba Zakonu w Sancaballero jest opuszczona i przeznaczona dla zwiedzających.

Natomiast to co oczywiście pisze Szczur na temat walk z Żałobnym Królem jest prawdą. Zakony zmagały się z Tanarykiem i przyczyniły się w ten czy inny sposób do jego pokonania.

Awatar użytkownika
Garnek
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Garnek » 2010-09-27, 14:13

No to panowie mnie ubiegli.

Rzeczywiście zagrożenie ze strony licza było głównym powodem powstania zakonów rycerskich. Poza tym było trochę walk z ormitami w Korioli i najeżdżania na Justopolis (zarówno solarne, jak i przejęte przez ormitów).

W podręczniku wspomniane są cztery zakony: Zakon Żelaznej Panienki, Rycerze Kielicha, Zakon Płonącego Miecza i Zakon Jednorożca.

Wróć do „Świat”