Nie czyń drugiemu po Jak Kuba Bogu

Jerzy Szeja
Honorowy Marszałek Veto

Nie czyń drugiemu po Jak Kuba Bogu

Postautor: Jerzy Szeja » 2012-07-08, 22:40

Czy gracz może zagrać w odpowiedzi na
Obrazek
- swoje
Obrazek,
gdy zmuszał oponenta do odrzucenia kart?
Jaka jest wykładnia takich przypadków?

Awatar użytkownika
Ksch
Legenda
Kontaktowanie:

Re: Nie czyń drugiemu po Jak Kuba Bogu

Postautor: Ksch » 2012-07-09, 07:12

Moim zdaniem tak. Jeśli chcesz wiążącą odpowiedź to mam nadzieję, że wiesz, gdzie zadać pytanie ;-)

Jerzy Szeja
Honorowy Marszałek Veto

Re: Nie czyń drugiemu po Jak Kuba Bogu

Postautor: Jerzy Szeja » 2012-07-09, 09:54

No tak, ale narobiliście tych działów, że za bardzo nie wiadomo, gdzie zapytać. Bo z jednej strony to pytanie o kartę wobec innej karty (aby zdarzyły się obie, to musi być chyba sezon rozszerzony, ale nie jestem pewien), z drugiej - o mechanikę - bo chodzi o to, czy:
1. W ogóle można użyć na Jak Kuba...
2. Czy w ogóle istnieje taka możliwość, aby jakaś karta zmieniała część skutku (kiedyś musiała zmienić całość albo nie działała). Bo, zauważ, Ksch, że jak ktoś nakaże opowi odrzucić katy, kreski czy dukaty, a ten zagra na to Kubę, to odrzucają obaj. A Nie czyń drugiemu działałoby tylko na połowę skutku.
Czyli:
a) ja: odrzuć 2 karty;
b) op: Jak Kuba... (odrzucamy obaj);
c) ja: Nie czyń drugiemu (op odrzuca 4 karty?!);

Zauważmy, że dopuszczenie połowiczności (czy częściowości) zmiany skutku może dawać takie dziwactwa jak:
Karta "odrzuć efekt z pola gry/postać/odrzuć moderunek/zrób czynność X -> odrzuć 3 kreski i dobierz 10 dukatów" (np. w sezonie jest taki moderunek) i wtedy użycie efektu zaczynającego się od słów "R Gdy odrzucasz kreski..." (zamiast odrzucenia coś innego czy przekierowanie na opa, a 10 D zostaje).
Gdyby było proste, zapytałbym sędziego na turnieju. Niemniej jednak, jak, Ksch, wskażesz dział, do którego to można skierować, napiszę tam. Teraz trudno go (dział) określić.

Wróć do „Sztychy”