Co Wam leży na sercu - propozycje zmian

Sprawy ogólne dotyczące gry.
Alien
Sławny

Co Wam leży na sercu - propozycje zmian

Postautor: Alien » 2015-10-14, 09:36

Jako, że aktualnie trwają pracę nad Artykułami Henrykowskimi, Pacta Conventa, kwestiami związanymi z formatami klasycznym i sezonowym, w tym wątku można wyrażać swoje propozycje, uwagi czy oczekiwania. Dzięki temu łatwiej nam będzie nie przegapić żadnego ważnego aspektu który wymaga uregulowania :-)

okon
Weteran

Re: Co Wam leży na sercu - propozycje zmian

Postautor: okon » 2015-11-04, 14:55

Gram w Veto od nie dawna i raczej ekspertem nie jestem ale chciał bym pochwalić wydawcę za szereg zmian których dokonał . Cięcia reguł w sezonie CiU mające uprościć rozgrywkę w moim odczuciu były złe i wypłacały rozgrywkę .
Postawienie na format klasyczny jest strzałem w dziesiątkę , wpływa na urozmaicenie talii , nie starzenie się kart i może delikatnie odbić się na balansie ale wszystko da się wypracować :) Sama sprzedaż nowego sezonu będzie mimo tej decyzji nie zachwiana bo przecież każdy chce mieć nowe karcioszki :)

Poprawcie grafiki dajcie z powrotem osmanów i jestem wniebowzięty

Oby tak dalej

PS. Nie wiem czy napisałem to w odpowiednim dziale :)

Awatar użytkownika
arteusz
Sobiepan

Postautor: arteusz » 2015-11-05, 15:31

Zamiast bawić się w wieczne poprawianie, zróbcie Veto 3 edycję i dajcie ją w formacie lcg.
Pewna anegdota z życia.
Mój kolega którego chciałem zachęcić do grania po bliższym zainteresowaniu, potestowaniu, stwierdził co następuje:
- za duży chaos w zasadach (jest ograny w różne gry) ale tutaj się zgubił. Instrukcja sklepowa nie wyjaśnia wszystkiego, a AH to kobyła nie dla karcianki.
- nierówny poziom grafik
- format ccg (jego słowa- jakbym chciał pograć w ccg to pograłbym w magica, a nie w Veto, raz że turnieje są lepsze a i baza graczy większa).

A tak od siebie to po pograniu w standardzie wydaje się że Radziwiłowie z pewną strategią będą nie do przejścia. Wprowadzenie włości tez razczej ograniczy metę do jednej- dwóch kombinacji decków. Pożyjemy, zobaczymy.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".

Awatar użytkownika
robson
Członek Rady Marszałkowskiej
Kontaktowanie:

Postautor: robson » 2015-11-05, 15:55

Jak najszybciej chciałbym aby powstał program turniejów dla początkujących na wzór "turniejów za dychę". Zmiany włanościowe w Veto nastąpiły akurat jak miałem coś takiego rozkręcać u siebie i naturalnie musiałem odłożyć na jakiś czas. Dobrze jakby przy okazji powstała (odżyła?) formuła rozgrywek rozciągniętych w czasie, bo łatwiej by było znaleźć chętnych. Obecnie nie ma możliwości (chyba?) rozegrać turnieju, w którym jedną serię meczów gramy danego dnia, a drugą: za tydzień.

LCG: jeśli już to coś na wzór "Konfrontacji", którą darzę wielkim sentymentem i chyba pozbieram ją z wygnania do pudełka.
Ostatnio zmieniony 2015-11-05, 16:21 przez robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Znasz-li gdzie Jeziorna?

okon
Weteran

Postautor: okon » 2015-11-05, 16:10

ale jaki w Veto jest klimat :)

magikowy standard to na prawdę krwiożerczy sport i od razu dziękuje za taką zabawę .

Co do braku balansu turnieje pokażą czy coś jest gięte czy też nie . W razie potrzeby jedno chirurgiczne cięcie szablą i po problemie :)

nawet lcg maja problemy z balansem , potrzebne sa bany i setki gier testowych

Kyoshiro
Sobiepan

Postautor: Kyoshiro » 2015-11-05, 18:33

Garść moich przemyśleń/propozycji:

1. Też bym był za edycją 3. Wiem, że to nie jest taki ot luźny pomysł "Ej, weźmy wyzerujmy wszystko i zróbmy edycję od nowa", niemniej, myślę, że ja i arteusz nie jesteśmy jedynymi, którzy zamiast ciągłego nakładania tysięcznej łaty woleliby wyzerowanie wszystkiego. Ponieważ jednak już teraz wyszło ICR które wprowadza małą rewolucję, domyślam się, że pomysł nie przejdzie, więc:

2. Postawić grubą kreskę za ICR (no, może jeszcze zahaczającą o Malleusa). Jak słusznie zauważono, AH to kobyła. Mi ona osobiście nie przeszkadza, ale nowi gracze raczej będą zniechęceni tak gigantyczną instrukcją, która jednak jest niezbędna (o ile nie ma sędziego w okolicy), bo instrukcja mówi podstawy podstaw.
Stworzenie prostszego odpowiednika AH ogarniającego tylko sezon Potop byłoby lepsze.
Dwa, że różnica poziomów kart Danse'a czy poprzednich dodatków a ICR jest widoczny gołym okiem. Oczywiście, to dobrze, że nie ma kart typu "R kiedy przeciwnik coś robi > dodaj 3 znaczniki szabli na postać, dobierz 2 karty do dworu, wtasuj jedną, usuń kartę z lazaretu, odznacz wybraną kartę, zaznacz kartę strategii, zrób kanapkę i wygraj grę" jednak nie ma co ukrywać, że to wiele kart z Danse'a robi grę a ich poziom jest znacznie mocniejszy. Dlatego w klasyku nie widzę dla ICR'a większych szans, poza oczywiście kartami strategii i pojedynczymi wyjątkami.
Dobrze byłoby więc - choćby testowo, w przyszłości - wprowadzić format od Malleusa w górę, kiedy już mechaniki włości, solidne upraszczanie kart etc. weszło w rozgrywkę.

3. Kwestie graficzne. Osobiście jestem zdania, że powinniście się zatroszczyć bardziej o grafiki, bo jednak to one nadają grze klimat. Samej gry nie zrobią, ale jednak ładne graficzki sprawiają, że chętniej się gra.
Natomiast zdarzają się ogromne buble. W szczególności źle moim zdaniem jest, gdy z jednej grafiki pochodzi nagle np. 5 kart - i są to często grafiki przybliżone, rozmazane, po prostu brzydkie. I np. Zagłoba czy Skrzetuski, wyglądają moim zdaniem po prostu paskudnie. I o ile dałoby się przeboleć, gdyby to był jakiś gówniak, ale to ikoniczne postacie tej frakcji.
Podobnie sprawa ma się z moderunkami: fajnie, że rozszerzono grafikę; gorzej, gdy widać na pierwszy rzut oka, że koń czy szabla są chamsko wycięte z jakiejś graficzki.
Niby gra kolekcjonerka, ale z jednej grafiki nagle potrafi być efekt, kilka postaci i jeszcze koniec końców zmieszczony moderunek (najgorzej moim zdaniem jest z batorówką, która wygląda beznadziejnie obok postaci, do której jest dołączona).
Zasugerowałbym nawet pomysł, by moderunki nie miały tła. Dzięki temu nawet w ostateczności, gdy trzeba będzie je wyciąć (bo domyślam się, a przynajmniej mam nadzieję, że w dużej mierze wynika to z pośpiechu terminów, i to nie jest od samego początku założenie typu "Dobra, mamy 15 moderunków, zamów 5 grafik a 10 weźmiemy z innych kart), to to wycięcie nie będzie się tak rzucało w oczy.
A co do postaci, to na nie kładłbym szczególną uwagę - zwłaszcza na postacie, których użyteczność nie będzie się ograniczała do drafta. Bo o ile u takowych można znieść słabe grafiki, to jednak u postaci, które będą zapewne często grywane, przydałoby się bardziej postarać. W ostateczności - byłbym w stanie znieść 3-4 przedruki grafik postaci, ale to też w ostateczności (np. obecny Charłamp jest moim zdaniem bardzo słaby, a ten ze Spiskowców wygląda świetnie).
Wiadomo, że nie jesteście czarodziejami i tych grafik sobie nie wyczarujecie; niemniej, uważam że to ważny element gry, i jako wydawcy powinniście zwrócić na to uwagę.

4. Rzadkości kart. Tutaj tylko jedna uwaga. Dawniej byłoby o S-ki, które często były must have'ami wszędzie. Tutaj tak nie ma - i chwała wam. Wreszcie tworząc talię nie muszę się nastawić na konieczność szukania kilkunastu S-ek, bo talia działa świetnie bez nich, a one są po prostu fajnym dopełnieniem.
Natomiast widzę garść bezużytecznych R-ek. Nie wiem, kto będzie używał kart typu "Na umór" czy "Orator" (a te karty np. mają bardzo ładne graficzki i szkoda, że marnują się na niegrywalnych kartach - zresztą, Anna Jarmołowska to bardzo dobra ilustratorka, liczę że jej będzie jak najwięcej) czy, o zgrozo, Przełamujące Cięcie. Naprawdę, sztych +5 który można łatwo zblokować jest R-ką? Na szczęście nigdy go nie trafiłem, ale współczuję temu, kto go trafił, bo już sztych +4 bez niczego jest moim zdaniem lepszy.

5. To już bardziej sugestia: przywróćcie Bujdoprecza. Najlepiej N-kowego, by nie było niezdrowej przewagi dawnych graczy. Na moje rozdzielenie tego na Bujdy i Coś za coś jest bardzo słabe.

6. Nie podoba mi się też karta Nie tym razem. To R-ka, która jest niemalże taka sama jak Kontra - i teraz każda większa talia będzie musiała zbierać tę kartę w kilku sztukach, mając nieużywane 3 Kontry, i w 90% przypadków będzie ich używać jak Kontry.
Choć nie jest to jeszcze tak widoczne i raczej się już teraz tego nie naprawi, to jednak uważam, że nie należy iść drogą "Użyteczna karta odchodzi? No to leciutko zmieniamy nazwę i zasadę i dajemy na R/S". Tu też lepszy byłby moim zdaniem przedruk Kontry jako N-ki.

7. Dodrukujcie Malleusa, ale ze starterem przygotowanym pod ten sezon. Nowy gracz może mieć ogromny problem mając 30-kartowy starter i muszący potem stworzyć 60-kartową talię, przez to musi wkładać masę shitu tylko pod limit.

A teraz dla odmiany co mi się podoba:

- wspomniane uproszczenie zasad. Jak patrzę na karty z DM'a to nie dziwię się, że gra była przekomplikowana.

- uproszczenie znaczników.

- włości. Teraz posesje nabrały grywalności, a i można teraz wrzucać droższe, użyteczniejsze karty - podejdzie w złym momencie? To idzie na włość. Podobnie z kartami unikatowymi (choć - nie chciałem tego umieszczać na górze bo to drobna uwaga - dziwi mnie ogrom Unikatów. Rozumiem, dlaczego gracz nie powinien mieć więcej kart typu Sala obrad czy Karczma Budzyń, ale wystarczyło moim zdaniem dać "Możesz kontrolować tylko 1 taką kartę w grze" a Unikat zostawić dla faktycznych "unikatowych" posesji).

- strategie. Podoba mi się obecna formuła. Choć Vae Victis jest moim zdaniem słabe, to pozostałe trzy prezentują wysoki poziom.

- rzadkości. Wspominałem, że kilka R-ek jest moim zdaniem niegrywalnych i współczuję temu, kto to trafi w boosterze (ja miałem nieszczęście trafić "Oratora" - gdzie to dać? Karmazynom nie, bo mają "Na kolana!" wbudowane w elekta, a przecie nie będę do agitki wsadzał pospolitych w nadziei że akurat mi przyjdzie Orator). Jednakże, fakt, że z kart starterowych, P-ków i N-ek da się stworzyć coś normalnego, a z kolei S-ki w dużej mierze są tylko bonusem, bardzo zadowala. O ile teraz to nie będzie widoczne, to liczę, że w następnych dodatkach dobra talia nie będzie miała min. 30 R-ek i 10 S-ek (a masterowa 20 R-ek i 20 S-ek).

okon
Weteran

Postautor: okon » 2015-11-05, 20:00

Też chcial bym zauważyć że ciągłe zmiany nie wychodzą grze na dobre trzeba sie w końcu na coś zdecydować i być konsekwentnym . Bo gracze zaczynają dostawać pierdolca . Nie wiadomo czy kupować stare karty czy nie kupować co bedzie grywalne a co nie itp

Awatar użytkownika
neishin
Legenda

Postautor: neishin » 2015-11-05, 20:20

Zdecydowanie wydać Konfrontację 2. Obecne startery to jakaś gigantyczne pomyłka. Co jakiś czas ktoś mnie pyta, co ma kupić, żeby z nami pograć towarzysko. Odpowiedź starter + kilka boosterów jest idealnym odepchnięciem klienta. Dwie działające proste 60kartowe talie (najlepiej naparzające, czyli Awa-Wiś z zarysowanymi smaczkami typu 5 karty pod kasożer/disrupt Awa i 5 kart pod sławnych u Wiśni) w sensownej cenie zrobi sprzedazy dobrze.
When I'm good - I'm good
When I'm bad - I'm even better

Konsole na Poltergeist

Awatar użytkownika
robson
Kontaktowanie:

Postautor: robson » 2015-11-10, 11:26

Proszę o uporządkowanie "źródeł prawa" Veto; ostatnio podczas turnieju zasędziowałem Raptusa według nowych AH (wymóg zrzucenia +1S), w opisie na blogu jest wciąż stara zasada (położenie -1S) -- w tej sytuacji wszyscy głupieją, a początkujący sędziowie najbardziej ;). Jeśli jakaś zasada formatu turniejowego ma być inna niż w AH, to niech to będzie bardzo wyraźnie zaznaczone.
Znasz-li gdzie Jeziorna?

Awatar użytkownika
veyDer
Członek Rady Sędziowskiej

Postautor: veyDer » 2015-11-10, 11:47

Proponuję nowy format turniejów lokalnych: "zaściankowy" - odpowiednik Pauper/Peasant w MtG:

Minimalna liczba kart w kredensie: 60
Maksymalna liczba kopii danej karty (według nazwy): 3
Maksymalna liczba Specjałów: 0
Maksymalna liczba Rarytasów: 0
Maksymalna liczba Niepowszechnych (0 lub 5)
Dozwolone edycje: jak w formacie klasycznym (od starterów sezonu Szpiedzy i Dyplomaci)

Format pozwalałby nowym graczom na ogranie się bez konieczności dostawania łomotu od talii składających się z samych S-ek i R-ek.
Odpowiedź na 99% pytań o zasady: "Czytałeś AH/PC"? :-P

Awatar użytkownika
PTS

Postautor: PTS » 2015-11-10, 12:05

Bardzo fajny pomysł, jestem na tak. Zresztą chętnie coś takiego potestuje .

Minimalna liczba kart w kredensie: 45
Maksymalna liczba kopii danej karty (według nazwy): 3
Maksymalna liczba Specjałów: 0
Maksymalna liczba Rarytasów: 3
Maksymalna liczba Niepowszechnych dowolona
Dozwolone edycje: jak w standardzie

Dlaczego tak:
Liczba kart, to talie i mniejszej synegrii kart, i raczej nastawione na ogranie się i granie for fun więc mniejsze talie przyśpieszą tempo rozgrywki

Liczba R : nie chodzi tu o tych co mają już te wszystkie mega R`ki ale tych którzy dopiero je zdobyli, i po prostu nie mogą się doczekać żeby nimi zagrać 3 rki nie zmienią balansu tali.

Liczba kart niepowszechnych , moim zdaniem ograniczenie niepotrzebne, te karty są dostępne

Dozwolone edycje - i tu nie zgadzam się najbardziej. Karty ze spiskowców cmentarzyska królobójstwa potrafią być mocarne, niby są dostępne, ale jak rozumiem ten format ma być noob friendly a okazało by się ze starzy gracze wykopali by karty typu słuszny gniew, waść jest szarak i inne dziwadła które potrafią być mocarne, i słabo dostępne. Raczej trzymał bym się standardu, lub nawet sezonu

warto by było z góry założyć zakaz lub prawo posiadania strategii

Alien
Sławny

Postautor: Alien » 2015-11-10, 13:48

Dziękujemy za propozycje, wszystkie są dla nas bardzo cenne. Natomiast pamiętajcie też, że aktualny brak takiego formatu przypominającego magicowy pauper nie sprawia, że nie możecie organizować takich turniejów. Jest wręcz odwrotnie i bardzo do tego zachęcamy, jest to świetna inicjatywa dla nowych graczy :-)

Awatar użytkownika
veyDer
Członek Rady Sędziowskiej

Postautor: veyDer » 2015-11-10, 14:01

Alien pisze:Dziękujemy za propozycje, wszystkie są dla nas bardzo cenne. Natomiast pamiętajcie też, że aktualny brak takiego formatu przypominającego magicowy pauper nie sprawia, że nie możecie organizować takich turniejów. Jest wręcz odwrotnie i bardzo do tego zachęcamy, jest to świetna inicjatywa dla nowych graczy :-)

Czy można przez to rozumieć, że turnieje lokalne mogą mieć różne "house rules" (np. wspomniane ograniczenie do samych P/N) i mimo wszystko liczyć się do rankingu? Mówię oczywiście o sytuacji, w której zasady takiego turnieju będą ogłoszone wcześniej.
Odpowiedź na 99% pytań o zasady: "Czytałeś AH/PC"? :-P

Alien
Sławny

Postautor: Alien » 2015-11-10, 14:18

Nie widzę w tym problemu, jeżeli ogólne zasady legalności budowy talii zostaną zachowane (tj. minimum 60 kart etc., a "house rules" będą wprowadzały ograniczenia ilości kart R i S a nie np. kasowały nałożone ograniczenia 1 sojuszu etc.)

okon
Weteran

Postautor: okon » 2015-11-10, 19:44

A ja jestem ciekaw w jakim kierunku pójdzie Veto w następnych dodatkach .
Powiem szczerze że poziom niektórych kart R i S(z potopu) rozczarowuje ( już to ktoś wcześniej zauważył )i nie podoba mi się że efekty stają się coraz mniej rozbudowane . Lubię karty które mają wszechstronne działanie i komplikują stosy akcji . Wtedy na prawdę każda partia to intelektualny wysiłek a wygrana daje nie małą satysfakcję . Nie lubię jak talia sama gra.

Czy Veto zachowa poziom z Sid czy bedzie juz dalej tak jak w Potopie ????

prawdziwym mistrzem jedi jest

Obrazek

Wróć do „Ogólne”