Maria Ludwika de Gonzaga odznacza samą siebie?

Awatar użytkownika
Totai_Cv7
Weteran

Maria Ludwika de Gonzaga odznacza samą siebie?

Postautor: Totai_Cv7 » 2012-08-02, 21:49

Obrazek

Czy legalna jest taka akcja: Używa zdolność Gonzagi, płacę koszt czyli ją zaznaczam i wykonuję drobiazg, po czym celuję tą zdolnością w samą Gonzagę?
Wydaje mi się, że jest to nielegalne, ale nie umiem tego wyjaśnić cytując AH. Dlatego najmocniej prosiłbym o w miarę możliwości odpowiednie cytaty.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Skaven

Re: Maria Ludwika de Gonzaga odznacza samą siebie?

Postautor: Skaven » 2012-08-02, 22:59

Przerabialiśmy to i jest to legalne zagranie.
-----
gg: 10326982 (nie pomagam składać talii, nie odpowiadam na pytania o zasady, bo od tego jest forum)
-"Tak Saven, wiem że homini i nagły to Twoja zasługa, ale chwały za to nie oddam" -Ksch

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Postautor: Esse » 2012-08-02, 23:17

Skaven pisze:Przerabialiśmy to i jest to legalne zagranie.

przypominam tylko o kwestii nieskończonego komba na quiscere - http://www.veto2ed.pl/forum/viewtopic.php?f=96&t=4007&p=78319&hilit=quiscere#p78319 nie można go było odpalić z tego powodu, że nie można wybrać odznaczonego architekta jako cel zdolności, w momencie deklaracji użycia (przed płaceniem kosztu)

Awatar użytkownika
Skaven

Postautor: Skaven » 2012-08-02, 23:42

Niestety nie widzę dalej żadnych przeciwwskazań na bazie dokumentacji. Nidzie nie jest napisane że nie mogę odznaczyć odznaczonej postaci lub zaznaczyć zaznaczoną postać. Nie ma już zagrań pustych więc tym bardziej. Karta każe wybrać legalny cel, to ok wybieram postać i tyle, nic nie pisze o jej stanie. W podanym temacie przez Ciebie nie znalazłem tez żadnego uzasadnienia, tylko tyle że "Esse mówi". Jeżeli jest to gdzieś w dokumentacji to prosiłbym o wskazanie konkretnego punktu bo już wiele razy udowadniano mi że rzeczy robione "na rozum" są błędne ;-)
-----
gg: 10326982 (nie pomagam składać talii, nie odpowiadam na pytania o zasady, bo od tego jest forum)
-"Tak Saven, wiem że homini i nagły to Twoja zasługa, ale chwały za to nie oddam" -Ksch

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Postautor: Esse » 2012-08-03, 00:04

Skaven pisze:Niestety nie widzę dalej żadnych przeciwwskazań na bazie dokumentacji. Nidzie nie jest napisane że nie mogę odznaczyć odznaczonej postaci lub zaznaczyć zaznaczoną postać. Nie ma już zagrań pustych więc tym bardziej. Karta każe wybrać legalny cel, to ok wybieram postać i tyle, nic nie pisze o jej stanie. W podanym temacie przez Ciebie nie znalazłem tez żadnego uzasadnienia, tylko tyle że "Esse mówi". Jeżeli jest to gdzieś w dokumentacji to prosiłbym o wskazanie konkretnego punktu bo już wiele razy udowadniano mi że rzeczy robione "na rozum" są błędne ;-)

viewtopic.php?f=92&t=4006&p=78304 (konkretnie przykład drugi)
czyli jak rozumiem, przyjmujemy w tym momencie, że podana wyżej interpretacja jest zła, a gra nie waliduje celu zagrania? zatem możemy np. do Żuru wskazać postać odznaczoną?

Awatar użytkownika
Skaven

Postautor: Skaven » 2012-08-03, 00:17

Nie chce mówić jak powinno być czy jak ja bym chciał żeby coś takiego było grane, ale mamy dokumentację i jej musimy się trzymać. Starałem się doszukać jakiegos punktu który mówi o tym że nie można ale nie znalazłem. Jest tylko punkt który mówi że przed zapłaceniem kosztu trzeba określić "legalny" cel. Nie ma natomiast nigdzie wytłumaczone co to znaczy "adekwatny", a dokładniej nawet nie chodzi mi o to czy to postać czy posesja, ale o to że legalny cel to taki przy którym skutek zmieni jego stan itd. Jeżeli jest to gdzieś jakoś zakopane w AH to niech ktoś kto to znalazł wskaże dokładny punkt bo inaczej nie zabroni się nikomu takiego zagrania.
-----

Awatar użytkownika
Esse
Honorowy Marszałek Veto
Kontaktowanie:

Postautor: Esse » 2012-08-03, 00:30

Skaven pisze:Nie chce mówić jak powinno być czy jak ja bym chciał żeby coś takiego było grane, ale mamy dokumentację i jej musimy się trzymać. Starałem się doszukać jakiegos punktu który mówi o tym że nie można ale nie znalazłem. Jest tylko punkt który mówi że przed zapłaceniem kosztu trzeba określić "legalny" cel. Nie ma natomiast nigdzie wytłumaczone co to znaczy "adekwatny", a dokładniej nawet nie chodzi mi o to czy to postać czy posesja, ale o to że legalny cel to taki przy którym skutek zmieni jego stan itd. Jeżeli jest to gdzieś jakoś zakopane w AH to niech ktoś kto to znalazł wskaże dokładny punkt bo inaczej nie zabroni się nikomu takiego zagrania.

ok, dzięki.

Awatar użytkownika
Shons
Legenda
Kontaktowanie:

Postautor: Shons » 2012-08-03, 01:05

Skaven pisze:Niestety nie widzę dalej żadnych przeciwwskazań na bazie dokumentacji. Nidzie nie jest napisane że nie mogę odznaczyć odznaczonej postaci lub zaznaczyć zaznaczoną postać. Nie ma już zagrań pustych więc tym bardziej. Karta każe wybrać legalny cel, to ok wybieram postać i tyle, nic nie pisze o jej stanie. W podanym temacie przez Ciebie nie znalazłem tez żadnego uzasadnienia, tylko tyle że "Esse mówi". Jeżeli jest to gdzieś w dokumentacji to prosiłbym o wskazanie konkretnego punktu bo już wiele razy udowadniano mi że rzeczy robione "na rozum" są błędne ;-)

Akurat zapis o tym, że nie można zaznaczyć zaznaczonej karty jest w A.H.

A.H. pisze:121.3 Karta zaznaczona nie może być ponownie zaznaczona, dopóki nie zostanie odznaczona.

Brak jest takiego zapisu odnośnie odznaczenia, ale jest to:

A.H. pisze:122.1 Odznaczenie karty jest to przekręcenie jej o 90 stopni do pozycji pionowej.

IMO z powyższego wynika, że nie można odznaczyć karty odznaczonej. No chyba, że ktoś potrafi przekręcić kartę w pozycji pionowej o 90 stopni tak żeby dalej była w pozycji pionowej :-P

Nie mogę się natomiast doszukać zapisu na temat momentu wskazywania celu zdolności aktywowanej. Przed czy po opłaceniu kosztu? Gdzie to jest?
Ludzie mówią, że jestem pijakiem...
Chodnikowym równym chłopakiem...

LubLarp

Awatar użytkownika
Skaven

Postautor: Skaven » 2012-08-03, 01:26

No własnie do zaznaczania zaznaczonych nie mogłem się doszukać, crtl+f nie dało mi odpowiedzi w kilku wariantach ;) Do odznaczania to trudna sprawa, wolałbym zapis "nie można odznaczyć odznaczonej". Co do celowania zdolności to jest chyba przy tym pkt gdzie jest o podziale na koszt i skutek zdolności, jutro poszukam ;)
-----

smallshake

Postautor: smallshake » 2012-08-03, 09:34

Shons pisze:IMO z powyższego wynika, że nie można odznaczyć karty odznaczonej.

Pytanie tylko, czy to jest równoważne z tym, że za cel zdolności Marii Ludwiki nie można obrać niezaznaczonej postaci. Cel zdolności jest jasno sprecyzowany jako dowolna postać, zatem w momencie deklarowania celu nie powinno być problemu z namówieniem Marii do wycelowania w samą siebie. Dopiero przy rozpatrzeniu skutku zagrania mowa jest o odznaczaniu i wtedy to odznaczenie nastąpi (jeśli może) albo nie.

Awatar użytkownika
Totai_Cv7
Weteran

Postautor: Totai_Cv7 » 2012-08-03, 10:06

Hmm, nie rozumiem. W końcu jaka jest oficjalna wersja? Mogę użyć Marii zaznaczyć ją a potem ją odznaczyć czy nie mogę?

Awatar użytkownika
thabass
Vetomaniak

Postautor: thabass » 2012-08-03, 10:50

Zawsze twierdziłem, że veto to gra skomplikowana. Nawet na górze nie ma jednoznacznych odpowiedzi, co pokazuje, ze zbyt wiele kombinacji można zrobić (różnie zinterpretować) przy zagrywaniu poszczególnych kart.

Awatar użytkownika
Skaven

Postautor: Skaven » 2012-08-03, 12:50

Wrzuciłem to na RM żeby się upewnić na 100% , jak mi odpowie większa rzesza ludzi to wrzucę tutaj nasze oficjalne stanowisko .
-----

Awatar użytkownika
Sheva
Vetomaniak

Postautor: Sheva » 2012-08-04, 11:13

ciekawy bardzo jestem tego :) bo jeśli może odznaczyć siebie to z bukłakiem i fraucymrem dosłownie psuje grę... szabla 100+ i dwie możliwości wyzwania :P
Zostałem Tata! HA!!!

Awatar użytkownika
Skaven

Postautor: Skaven » 2012-08-04, 11:54

Jest dokładnie tak jak napisałem wcześniej, można Gonzagę odznaczać milion razy, nic nie stoi temu na przeszkodzie.
-----

Wróć do „W niewoli”